office@federatiadeciclism.ro
+40 31 333 3650
Suna-ne!

Serghei Țvetcov, locul 54 la contratimpul Campionatelor Mondiale

Reprezentantul României la Campionatele Mondiale de Șosea de la Richmond, Serghei Țvetcov, a concurat ieri în proba de contratimp individual. Având a 32-a poziție pe lista de start, rutierul s-a clasat în final pe locul 54, după o evoluție îngreunată de niște probleme.

12049474_507212149448725_186328535290076214_n

Țvetcov a stabilit o medie orară de 47,12 km/h, sosind la 5:38 în spatele câștigătorului Vasil Kiryienka (Belarus), care a parcurs traseul în 1:02:29. Din păcate, sportivul României a fost împiedicat să evolueze la parametrii săi cei mai buni din cauză că a fost nevoit să folosească altă bicicletă decât cea pe care o pregătise pentru această cursă, cea din urmă fiind deteriorată în timpul transportului. Următoarea probă la care va participa rutierul este cea de fond, care urmează să aibă loc duminică, 27 septembrie, în lungime de 259,2 kilometri.