office@federatiadeciclism.ro
+40 31 333 3650
Suna-ne!

Paracicliștii români în proba de contratimp a Mondialelor de Șosea 2015

Prima zi de întreceri din cadrul Campionatelor Mondiale de Paraciclism Șosea 2015, care au loc la Nottwil, Elveția, s-a consumat ieri, 30 iulie, când sportivii înscriși au luat startul în proba de contratimp individual. România a fost reprezentată în această probă de toți cei trei paracicliști din partea țării care se află acolo.

para

Cel mai bun rezultat a fost înregistrat de Eduard Novak, sportivul în vârstă de 39 de ani, clasându-se pe locul al 8-lea în cadrul categoriei C4 de care aparține. Eduard Moescu, înscris în categoria C2, s-a clasat pe locul 20, în timp ce Theodor Matican nu a reușit să încheie cursa categoriei T2. Întrecerile din Elveția vor continua mâine, 1 august, cu proba de fond a tuturor categoriilor, cei trei sportivi reprezentând România având cursele programate în respectiva zi.