Vasile Conta nr. 16
Sector 2, Bucureşti
Luni – Vineri : 08:00 – 16:00
office@federatiadeciclism.ro
+40 31 333 3650
Suna-ne!

Acțiune de testare și monitorizare a tinerilor sportivi din ciclismul românesc.

teste FRC

Pentru prima dată în istorie Federația Română de Ciclism organizează pentru sportivii de la cluburile afiliate o acțiune de testare și monitorizare.

Mai jos găsiți comunicatul transmis de președintele FRC, Eduard Carol Novak:

Se aduce la cunoștința cluburilor membre ale Federației Române de Ciclism că în perioada 14 – 16 Martie 2014 va avea loc la București o acțiune de testare și monitorizare a tinerilor sportivi din ciclismul românesc.
Acțiunea se dorește a fi o primă fază în procesul de actualizare a ciclismului românesc la tehnicile internaționale de pregătire și se desfășoară sub coordonarea domnului Renzo Boscolo – director tehnic al naționalei în Turul Romaniei 2013 și cu participarea specialiștilor de la Centrul de Pregătire și Biomecanică CTFLab – Friuli (Italia).
Vor fi efectuate o vizită posturometrică și doua teste funcționale, rezultatele urmând a fi puse la dispoziția sportivilor și a tehnicienilor, toți acești parametrii fiind extrem de importanți pentru pregătirea ulterioară a sportivilor.
Sportivii convocați conform listei de mai jos se vor prezenta cu bicicletele personale întrucât vor beneficia de un studiu biomecanic al poziției în șa, cu corectările de rigoare.
Sportivii legitimați la cluburile din afara țării vor prezenta ulterior rezultatele testelor efectuate.
Este OBLIGATORIE confirmarea participării la adresa de mail office@federatiadeciclism.ro pentru programarea zilei și orei efectuării testelor. Termenul limita al confirmării este MIERCURI 12 MARTIE 2014 ora 18.00.

Juniori Șosea:
1. Buga Lucian – Biassono (Italia)
2. Barbu Nicola Andrei – Torpedo Zarnesti
3. Dima Emil – Torpedo Zarnesti
4. Anghel Razvan – Olimpia Bucuresti
5. Iorga Catalin – Bilal Constanta
6. Sarany Zsolt – Tusnad Cycling Team
7. Dragoi Sabrin – Veloclub Piatra Neamt
8. Gache Iulian – Dinamo Bucuresti
9. Ghete Sergiu – Torpedo Zarnesti
10. Koczka Cristian – Vointa Arad

U23 Sosea:
1. Grosu Eduard – Vini Fantini Nippo De Rosa (Italia)
2. Voicu Andrei – Palazzago Fenice (Italia)
3. Zamfir Adrian – Dinamo Mazicon Bucuresti
4. Plesa Valentin – Petrolul Ploiesti
5. Poenaru Alexandru – Petrolul Ploiesti
6. Sdraila Ionut – Torpedo Zarnesti
7. Lazar Nandor – Tusnad Cycling Team
8. Sebestyen Szabolcs – Tusnad Cycling Team
9. Dobre Vlad – Tusnad Cycling Team

Elite Sosea:
1. Nechita Andrei – MG Kvis – Trevigiani (Italia)
2. Coman Bogdan – Dinamo Mazicon Bucuresti
3. Sipos Zoltan – Dinamo Mazicon Bucuresti
4. Frunzeanu Marian – Petrolul Ploiesti

Elite MTB
Lucian Logigan (Ideal Geiger Team)
Tudor Oprea (Ideal Geiger Team)
Robert Dobai Joltvinschi (???)
Kelemen Arpad (Intersport ???)
Miron Elisei (Inter Team)
Ferencz Ilyes (Intersport ???)
Marius Petrache (???)

U23 MTB
Cristian Losonczi (Ideal Geiger Team)
Ionut Sdraila (Torpedo)
Georgian Popovici (Conpet)
Calin – Alexandru Serban (Conpet)

Juniori MTB
Daniel Dascal (Muresul)
Demirel Balcu (Torpedo)
Darius Radu (Tibiscus)
Bogdan Dumitru (Petrolul)

Fete MTB
Zsuzsa Gyurka
Beata Piringer (Muresul)
Monica Cojocaru (Muresul)
Irina Dumitru (Petrolul)
Alexandra Lazar (Vointa Arad)

Mai jos puteți viziona un scurt filmuleț realizat în timpul testelor efectuate de Andrei Nechita la  Centrul de Pregătire și Biomecanică CTFLab – Friuli (Italia)

Written by: FRC